[email protected]
T: 0216 593 37 40
F: 0216 593 37 41

TR / EN

Previous
Next
  1. Home
  2. »
  3. Basın Bülteni
  4. »
  5. BAVET İLAÇ’IN HİSSELERİ, YİNE BAVET’İN..!

BAVET İLAÇ’IN HİSSELERİ, YİNE BAVET’İN..!

KUVEYTLİ NBK, BAVET İLAÇ’TAKİ HİSSELERİNİ SATTI..


“Bavet, NBK’nın kontrol ettiği yüzde 50’lik hisseyi geri aldı. Böylece 8 yılın ardından NBK, Türk şirketi Bavet’ten çıkışını tamamladı” ifadeleri ile Kuveytli NBK’nın Bavet İlaçtaki hisselerinin satıldığı duyuruldu..Türkiye’ye ilk gelen körfez yatırımcılarından National Bank of Kuwait (NBK), Bavet İlaç’tan çıkışını böylece tamamlamış oldu..NBK, 2012 yılının Temmuz ayında evcil hayvan pazarına yönelik çalışan Bavet İlaç’tan yüzde 50 hissesini bünyesine katarak  şirketin büyümesine önemli katkılar sunmuştu.
Ortadoğu’nun en büyük finans kuruluşlarından Kuveytli National Bank of Kuwait (NBK), Türkiye’ye ilk gelen körfez yatırımcılarından..

2000’li yılların başında Türkiye’ye adım atan NBK, Kuveyt’in en büyük finans kuruluşlarından olup; Birleşik Arap Emirlikleri’nden Mısır’a birçok ülkede yatırımı bulunuyor. NBK, Türkiye’de de önemli varlıklara sahip.
Bavet İlaç’tan yüzde 50 hisse ALINMIŞTI..

En önemli yatırımını 2007 yılında Turkish Bank’ın yüzde 34.3’ünü 160 milyon dolara alan NBK, sahibi olduğu fon şirketiyle de Türkiye’nin önemli şirketlerinden hisseler aldı.

Dünya Göz Hastaneleri, Yudum Gıda, Aras Kargo, Dem İlaç, Kılıç Deniz gibi şirketlere ortak olan NBK, fon olma özelliğinden dolayı bu firmalardan da çıkışını yaptı, hisselerini zamanla sattı.

NBK’nın Türkiye portföyünde  Yatsan, Sistem-9, Perkon ve Bavet Kimya kalmıştı. NBK, 2012 yılının Temmuz ayında evcil hayvan pazarına yönelik çalışan Bavet İlaç’tan yüzde 50 hissesini alarak bünyesine katmış ve şirketin büyümesine önemli katkılar sunmuştu.

İşte o ortaklık geçtiğimiz günlerde sona erdi. Bavet, NBK’nın kontrol ettiği yüzde 50’lik hisseyi geri aldı. Böylece 8 yılın ardından NBK, Türk şirketi Bavet’ten çıkışını tamamladı.

BAVET İLAÇ San. ve Tic. AŞ Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya NERGİS ve BAVET İLAÇ AŞ Genel Müdürü Mine Nergiz KENT..

Bavet İlaç hayvan ve çevre sağlığı alanlarında faaliyette..

2000 yılında faaliyetlerine başlayan Bavet İlaç hayvan ve çevre sağlığı alanlarında faaliyetlerini sürdürüyor. Hayvan sağlığı alanında büyükbaş, küçükbaş, çiftlik hayvanları ürünlerini müşterilerine sunan Bavet İlaç, NBK Capital ile yaptığı ortaklığın ardından 2012’de Arion İlaç üretim tesisini de üretime açmıştı.

 NBK’nın İngiltere, Lübnan, Irak ve Katar’da bankası var..

1952 yılında Kuveyt Emiri Abdullah Al Salem Al Sabah’ın kararıyla kurulan NBK’nın Kuveyt’te 68 şubesi ve dünya çapında toplam 143 şubesi bulunuyor. NBK’nın Cenevre, Londra, Paris, New York, Singapur ve Çin’de şubeleri bulunuyor.

Londra’daki Boubyan Bank’ın yüzde 58,6’sını yöneten Kuveytli banka, NBK International PLC’nin de sahibi. NBK Lebanon , NBK Banque Privee Suisse, Credit Bank of Iraq, Cayman Adaları’ndaki National Investors Group Holdings Limited, Mısır’daki Al Watany Bank of Egypt S.A.E. ve International Bank of Qatar gibi kuruluşların sahibi veya ortağı olan NBK, 86.3 milyar dolarlık varlığa sahip. 3.2 milyar dolarlık gelir elde eden NBK’nın  6 bin çalışanı bulunduğu ifade ediliyor..                              Kaynak:Dünya Gazetesi/Haber-Kerim ÜLKER

BAVET İLAÇ’I TANIYALIM..!

2000 yılında Zekeriya Nergiz tarafından kurulan Bavet İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, hayvan ve çevre sağlığı sektörlerine yüksek kaliteli ürünler & hizmetler sunmak amacı ile kurulmuştur.
Kurulduğu günden itibaren uluslararası şirketlerin ve kendi ruhsatlı ürünlerinin satış ve dağıtımını yapan Bavet İlaç, GMP & GLP sertifikalarının da artık sektörel bir zorunluluk haline gelmesiyle ürün portföyünü bu doğrultuda güncelleyen Bavet Grup ile Türkiye’nin ilk GMP’li üretim tesisi olan Arion İlaç da GMP’li ürünler üretmektedir.
Bavet Grubu içerisinde, çevre ve hayvan sağlığı alanlarında faaliyet gösteren Bavet İlaç ve IPM ilaç ürünleri; Doğu Avrupa, Batı Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Güney Amerika olmak üzere 4 kıta da 5 ülkeye ihracat yapmaktadır.
Hali hazırda hayvan sağlığı veteriner tıbbi ürün olarak Bavet’in 55, IPM’in 28 VTÜ ruhsatı, yem katkı olarak iki firmanın 60 üstünde ticari ürünü ve 20 üstünde
müşteri talebi formda ürünü, çevre sağlığı alanında Bavet’in 23, IPM’in 2 ruhsatlı ürünü bulunmaktadır.

Bülten