[email protected]
T: 0216 593 37 40
F: 0216 593 37 41

TR / EN

Previous
Next

Farmakovijilans

KISACA FARMAKOVİJİLANS

Farmakovijilans; Veteriner tıbbi ürünlerin istenmeyen etkilerinin ve muhtemel sorunlarının (hedef hayvan türlerindeki etkilerin, yan etkilerin ve etkileşimlerin) saptanması, değerlendirilmesi, tanımlanması ve önlenmesi ile ilgili çalışmalardır.

 

Modern Dünyada ilaçların endikasyon çalışmaları kadar yan etki çalışmaları da önem kazanmış ve bu çalışmalar farmakovijilans çalışmaları olarak birleştirilip kurallara bağlanmıştır. Farmakovijilans, hammadde geliştirilmesi ve çalışmaları sırasında ayrı, gelişmiş bütün çalışmaları bitirilip piyasaya arz edilmiş preparatlar halinde ayrı uygulamalardan oluşur. İnsan sağılığı için kullanılan ilaç ve ham maddelerdeki uygulamalar, insan ve gıda sağlığını çok yakından ilgilendiren hayvan sağlığında da uygulanmaya başlamıştır.

 

Söz edilen veteriner ilaç ürünleri olduğundan, burada ki farmakovijilans tanımı piyasaya arz ettiğimiz çalışması bitmiş, hedef türleri, kullanım şekli ve dozu saptanmış ilaçlarda önerilen kullanım şekillerine rağmen oluşan beklenmeyen ve istenmeyen yan etkileri toplamak, rapor etmek, yetkili mercilere bildirmek ve gerekli önlemleri almak ile sınırlıdır. Hedef olmayan türlerde kullanım, önerilen kullanım şekli ve dozun dışına çıkılması farmakovijilans raporlamaları dışında tutulmaktadır.

 

Herhangi bir ürünü kullanmadan önce mutlaka prospektüsünü okumanızı öneririz.

 

Bavet İlaç ürünlerini kullandıktan sonra, karşılaştığınız herhangi bir yan etki ya da olumsuz etkiden şüphelendiğiniz durumlarda, lütfen formu doldurarak farmakovijilans ekibimiz ile irtibata geçiniz.

FARMAKOVİJİLANS FORMU