19.08.2015

Petinfo: Bavet Pet Sektöründe De Güçlü Konumda

Son 10 yılda ülkemizdeki kovan varlığı yukarıda da bahsettiğimiz gibi iki katına çıkmış olsa da, sahip olduğumuz bitki varlığı ile övündüğümüz var sayımla kovan başına 17 kg seviyelerde olan verimliliğin dünya kıyaslanmasıyla ne kadar az olduğu görülebilir. Bu bir örnek verecek olursak Kanada’da kovan başına verimlilik 64 kg, Avusturalya’da 55 kg, çok uzağa gitmeden Macaristan’da 40 kg dır. Bal üretiminin düşüklüğü önemli konulardan biri olup, bunun nedenlerini düşünmemiz gerekir. Arıcıların teknik bilgilerinin çok eksik olmaları, kovan bakım hijyenlerinin yetersiz olması, arıların düzenli bakılmadığı, hasat sonrası kovan ve çerçevelerinin hijyenik şekilde saklanmaması bilinçsiz ve rastgele ilaçlar kullanılması hem insan sağlığını hem de arı kovanlarının düzenini bozacak nedenler olarak sıralanabilir.

Arıcılık alanında bir boşluğun olduğunu tespit eden ilaç firmamız bu sektörü iyi bir şekilde değerlendirmek suretiyle arı hastalıklarında kesin net tedavi sağlamak bal ürününde sıfır kalıntı bırakan arı sağlığı ürünlerini pazara sunmuştur. İngiltere’den Vita firmasından ithal edilen ürünleri, arı yetiştiricilerinin kullanımına sunmuştur.

 

Prof.Dr.Alex Papachristoforou, kongrede bavet ürün sunumu yaptı

Arıcılığın bir numaralı varroa ektoparazitlerin tedavisinde iki ürün, Hasat sonrası petek güveleri ile mücadelesinde bir ürün, arıların mevsimsel beslenmesinde bir ürün, arıların nosema mücadelesinde bir ürün, arıların oğul yapmalarında oğul çekiçi bir ürünleri ile sağlıklı arı yetiştirmek, insanların sağlıklı bal yemelerini sağlamak birincil hedefimiz olacaktır.

Diğer önemli bir konu, Türkiye geneli serbest veteriner hekim meslektaşlarımızın, arı hastalıkları ve arı sağlığı ürünleri konusuna çok ilgi göstermemektedirler. Avrupa Birliği

Bavet İlaç Genel Müdürü Mine Nergiz Süzer ve Satış Müdürü veteriner Hekim Cemal Kaya ile Bavet İlaç’ın pet sektörüne yönelik değerlendirmelerini ve yeni sürprizlerini konuştuk.Zekeriya Nergiz : Ülkemizde giderek daha bilinçli bir hayvan sahibi portföyüne kavuşan Türk Pet Sektörü, bu gidişata paralel olarak hem sağlık hem de diğer bakım ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik faaliyetlerini artırıyor.

Pet sağlık sektörünün gelişimine katkıda bulunan firmalarımızdan bir tanesi de kısa sürede büyük yol alarak, sektörde hak ettiği başarıya ulaşan Bavet İlaç, Pet sektörüne yönelik çalışmalarını öğrenmek için ziyaret ettiğimiz Bavet Genel Müdürü Mine Nergiz Süzer ve Satış Müdürü Veteriner Hekim Cemal Kaya, bakın pet sektörüne yönelik çalışmaları ve yeni projeleri ile ilgili neler söyledi…

 

 

 

Bavet İlaç’ın veteriner ilaç sektöründeki konumu nedir? Son yıllarda ne gibi gelişimler göstermiştir?

 

Mine Nergiz Süzer: Bavet İlaç 2000 yılı Haziran ayında Zekeriya Nergiz tarafından kuruldu. Firmamız kısa zamanda çok yol kat ederek büyük başarılara imza attı. Sağlam temellere oturtulmuş olan distribütörlükleri ve ruhsatlı ürünleri ile çevre ve hayvan sağlığı alanlarında yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler sunmakta olan Bavet İlaç, mevcut geniş ürün yelpazesi ile içinde yaşadığı topluma hizmet etmeye devam etmektedir.

Bavet İlaç, veteriner ilaç sektöründe ilk 10’daki yerini sağlamlaştırarak her yıl sıralamada yerini yukarılara taşımaktadır. Mevcut finansal yapısı ile yıllardır yüksek kredi limitlerine sahip olarak ticari iştiraklerini yürüten Bavet, finansal olarak da güçlü bir konumdadır. Bu güçlü finansal yapısı, şeffaf bir yönetim ve çalışan memnuniyeti ile yatırım firmalarının ilgi odağına girmeyi başarmış olan Bavet İlaç, 2012 yılı ikinci çeyreğinde şirket yönetiminde bir değişiklik şekillendirmeden NBK Capital ile %50 ortaklık gerçekleştirmiş olup, bu başarılı antlaşma sonrasında yatırımlarına hız vermiştir.

 

 

Bavet İlaç’ın pet sektöründeki konumu hakkında bilgi verir misiniz?

 

Cemal Kaya: Geçtiğimiz 10 yıllık dönemde evlerimizde baktığımız evcil hayvan sayısında ciddi bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Bavet İlaç, bu alanda öncü bir kuruluş olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Çünkü sadece kâr kaygısı ile değil, sektörün ihtiyacına yönelik olarak pet üzerine yoğunlaşmış veteriner kliniklerimizin ve hayvan sahiplerinin ihtiyaçlarını her zaman göz önünde bulundurarak ürün portfolyomuzu sürekli geliştirmeyi hedef edindik.

Pet sağlığı alanında ön planda olduğumuzu söyleyebiliriz. Mevcut veteriner ilaç ürünlerinin yanı sıra kedi ve köpekler için hayvan refahını ön planda tutan ve daha keyifli hale gelecek bir kedi, köpek ve sahibi ilişkisini desteklemeye yönelik bulunan yem katkı ürünlerimiz geniş bir kesim tarafından beğeni ile kullanılmakta olup, bu alanda daha fazla çeşit ile evdeki dostlarımızı ve dolayısı ile sahipleri olan insanları mutlu etmeyi amaçlıyoruz.

Bavet’in veteriner pet sektöründe yeni girişimleri olacak mı?

Cemal KayaKısa bir süre önce veteriner hekimler için Atopic dermatit tedavisinde oldukça etkili bir ürünümüzü piyasaya sürdük, uzmanlardan beğeni alan bu ürünü Türkiye’de ilk kez piyasaya sunmaktan ötürü oldukça mutluyuz. Çok yakında kedi ve köpeklerimiz ile veteriner hekimleri ve hasta sahiplerini çok mutlu edecek yeni beslenme ürünlerimizi piyasaya arz edeceğiz.

Bavet’in geleceğe dair yatırımları ve projeleri var mı?

Mine Nergiz SüzerBavet’in vizyonu “Paydaşlarına, sahada tespit ettiği gereksinimleri, rekabetçi ve ulaşılabilir fiyatlarla, yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler aracılığı ile sunmak ve sağlamaktır”. Bu vizyonu gerçekleştirmeye yönelik olarak Bavet, sektörde talep gören ürün ve hizmetlerisürekli araştırmakta ve sektörün hizmetine sunmaya devam etmektedir. Bu yaklaşımın sürdürülebilmesi için geleceğe dair, yurt içi satışlarda öncü konumun ilerletilmesi yanında, çok önemli iki proje daha bulunmaktadır.

Bunların başında üretim tesisinin tamamlanmasıyla birlikte ihracata ağırlık verilerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve ikinci olarak da büyümenin halka arz ile taçlandırılması gelmektedir.

©2015- Bavet Tüm Hakları Saklıdır.
TTR BİLİŞİM